Haber

Suudi Arabistan, Ukrayna barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak

Kiev’deki üst düzey bir yetkiliye göre Suudi Arabistan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin devam eden Rus işgali sırasında ülkedeki barış planını tartışmak için zirveye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Zelenskyy’nin genelkurmay başkanı Andriy Yermak Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan zirvesine birkaç ülkeden yetkililerin katılacağını söyledi, ancak toplantının ne zaman veya hangi şehirde yapılacağını söylemedi.

Wall Street Journal, görüşmelerin yaklaşık 30 ülkenin katılımıyla 5 ve 6 Ağustos tarihlerinde Cidde’de yapılacağını bildirdi.

Journal, Ukraynalı ve Batılı yetkililerin çabalarının bu yıl içinde küresel liderlerin savaşı çözmek için ortak ilkeler üzerinde anlaşacakları bir barış zirvesiyle sonuçlanmasını umduklarını söyledi.

Daha önce Ukrayna, 10 maddelik barış formülünü Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi, tüm tutukluların serbest bırakılması, saldırının sorumlularının yargılanması ve Ukrayna’nın güvenliğinin garanti altına alınması olarak tanımlamıştı.

 

haber-gaziemir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu