Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kırgızistan Devlet Başkanı ile görüştü

XI’AN, 18 Mayıs (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin-Orta Asya Zirvesi ve resmi bir ziyaret için ülkede bulunan Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Japarov ile Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinin Xi’an şehrinde bir araya geldi. .

Çin Devlet Başkanı Caparov’u Perşembe günü bir tepede ve Çin’e yaptığı resmi ziyarette karşıladı. Geçen yıl Çin-Kırgızistan ilişkileri ve çeşitli alanlarda işbirliği konusunda önemli ortak anlayışlar üreten iki toplantıyı hatırlatan Xi, bu ortak anlayışların etkin bir şekilde uygulandığını ve ikili ilişkilere güçlü bir ivme kazandırdığını söyledi.

Xi, Japarov’un göreve geldiğinden beri ekonomiyi geliştirmek, halkın refahını artırmak ve farklı siyasi güçler arasında uzlaşmayı teşvik etmek için yorulmadan çalıştığını ve böylece Kırgız halkının dayanağını kazandığını belirtti.

Xi, Kırgızistan’ın Caparov liderliğindeki tüm girişimlerinde yeni ilerlemeler kaydedeceğine olan güvenini dile getirdi.

İki ülke ilişkilerinin 31 yıllık bir yolculuktan geçtiğini kaydeden Xi, Çin ve Kırgızistan’ın ortak paydalara sahip bir Çin-Kırgızistan toplumu inşa etmek için her boyutta işbirliği yapacaklarını ve her iki ülkenin kalkınmasına ve canlanmasına katkıda bulunacaklarını söyledi. iyi komşuluk ilişkileri ve ortak refaha dayalı bir gelecek. çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

koskajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu