Haber

BAE ve Çin Başbakan Yardımcıları, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri görüştü

Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Yardımcısı Pir Mansur bin Zayed Al Nahyan, Çinli mevkidaşı Hu Chunhua ile iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ve stratejik ortaklığı değerlendirdi.

BAE resmi ajansı WAM’a göre Al Nahyan, heyetiyle resmi görüşmeler yapmak üzere BAE’yi ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hu ile Abu Dabi’deki Al-Watan Sarayı’na geldi.

Görüşmede BAE Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan bin Ahmed al-Jaber, Abu Dabi Yönetim Kurulu Üyesi Khaldun Khalifa al-Mubarak ve Adalet Bakanı Abdullah bin Sultan bin Avad en-Naimi ve Çin’in Abu Dabi Büyükelçisi Zhang Yiming, Çin Devlet Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Guo Wei ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Jianghao hazır bulundu.

Ekonomik ve ticari ilişkiler ile stratejik ortaklığın ele alındığı görüşmede Al Nahyan, BAE’nin Çin ile iş birliğini geliştirmek istediğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 9 Aralık’ta düzenlenen Çin-KİK ve Çin-Arap Ülkeleri zirvelerinde alınan kararları öven Al Nahyan, bölge ve dünya barışını desteklemek için taraflar arasındaki koordinasyonun önemine işaret etti.

Çin’in bölgedeki önde gelen ticaret ortaklarından biri olan BAE’den Al Nahyan; Ticaret, altyapı ve teknoloji alanlarını desteklemek için iki ülkenin kamu ve özel sektörü arasında bir işbirliği köprüsü kurmaya çalıştığını belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, üç günlük Suudi Arabistan ziyareti kapsamında 9 Aralık’ta Suudi Arabistan-Çin Zirvesi, Çin-Körfez Zirvesi ve Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu