Haber

Kırgızistan ekibi Türkiye’de deprem bölgesinde yaptıkları çalışmalardan dolayı ödüllendirildi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan Kırgızistan grubu ödüllendirildi.

Program, Cumhurbaşkanı Sadir Caparov’un katılımıyla Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ulusal Filarmoni Orkestrası’nda gerçekleştirildi.

Programda, Acil Durumlar Bakanlığı’nın çalışmalarını anlatan tanıtım filmi de gösterildi.

Filmde Kırgız arama kurtarma grubunun Türkiye’deki deprem bölgesindeki çalışmalarına geniş yer verildi.

Başkan Caparov törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de meydana gelen depremlerin ardından bölgeye ulaşan grupların başında Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı ekiplerinin geldiğini söyledi.

Türkiye’deki depremlerin tüm dünyayı üzdüğünü belirten Caparov, depremin olduğu gün Türkiye’ye 67, ardından 110 arama kurtarma ekibi gönderdiklerini hatırlattı.

Kırgızistan ekibinin deprem bölgesinde 8 kişiyi kurtardığını ve 198 kişinin cenazesine ulaştığını kaydeden Caparov, “Pek çok kişiyi şaşırtan bu tür olaylar Türk halkı tarafından onurlandırılacak ve her iki halkın da tarih sayfalarında yer alacaktır.” söz konusu.

“Kararlı Türk halkı zor bir sınavdan geçti” diyen Caparov, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, Türk halkına sabır diledi.

Caparov, “Kırgız kurtarıcılarının cesareti ve büyük çalışmaları, halkımızın gururu ve gelecek nesillerimiz için büyük bir örnek olacaktır.” dedi. dedi.

Acil Durumlar Bakanı Boobek Acikeev, Kırgızistan arama kurtarma ekibinin Türkiye’deki deprem bölgesindeki çalışmalarından da bahsetti.

Daha sonra Başkan Caparov, Acil Durumlar Bakanlığına bağlı ekip üyelerine madalya ve gurur belgeleri takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu